Moderní způsoby a nástroje ovládání mozku in vivo

mozek

Společnost pro kognitivní vědu a filosofii Vás zve na květnovou přednášku na téma „Moderní způsoby a nástroje ovládání mozku in vivo“, kterou si pro nás připravil Mgr. Ondřej Novák, Ph.D. Přednáška se uskuteční 19.5. od 18.00 na Filosofické fakultě UK v Praze, nám. Jana Palacha 2, místnost č. 200.

 Datum konání:
19. května 2015 18:00 až 19. května 2015 20:00
 Místo konání:
Filosofické fakulta UK v Praze, nám. Jana Palacha 2, Praha
 Cena:
Zdarma
 Registrace:
Není nutná
 Pořadatel:
FF UK
 Přednášející:
Mgr. Ondřej Novák

Na co se můžete těšit?

Podíváme se, jak je možné ovládat mozkové buňky v živém zvířeti. Jak to ovlivní jeho emoce či chování?

Proniknout do tajů ovládání mozku nám pomohl vynález dvoufotonového mikroskopu. Jeho běžné zavedení do neurofyziologického výzkumu přineslo revoluci v pochopení základních principů fungování jednotlivých neuronálních okruhů v mozku. Tato metodika byla před 10 lety doplněna další převratnou událostí v molekulární biologii – tou bylo ovládnutí světlem regulovatelných membránových proteinů (kanálů, pump). Spolu s možností cílené exprese jednotlivých optofyziologických proteinů jsme tak dnes schopni pozorovat mozkové buňky v živém zvířeti a zároveň vybranou skupinu těchto buněk ovládat.
V přednášce se seznámíte s oběma metodikami – od základních faktů a principů až po jejich nejmodernější aplikace, které se již podstatně dotýkají filozofických témat, kdy jsme pomocí světla aplikovaného do mozku, samozřejmě jinak než skrze oko, schopni ovládat již zmíněné emoce či sociální chování zvířete.

Kde se akce koná?

Je pro Vás akce zajímavá? Dejte o ní vědět přátelům.

Diskuse 

 0 příspěvků

Přidat nový příspěvek

Přidání nového příspěvku

Pokud se chcete zúčastnit diskuse, musíte se nejdříve přihlásit v horní části stránek. Pokud ještě nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

© 2019 O psychologii.cz. Všechna práva vyhrazena.