XIV. ČESKOSLOVENSKÁ KONFERENCE S MEZINÁRODNÍ ÚČASTÍ: Kvalitativní přístup a metody ve vědách o člověku

konference věda kvalitativní přístup

Ročník 2015 se proto zaměří zejména na předávání znalostí a dovedností. Rádi bychom pozvali zejména ty, kteří dělají svou práci opravdu dobře a navíc jsou schopni svůj um předat dále. Můžete se proto těšit na nevídanou porci workshopů a dílen, jejich tématem budou způsoby celý proces analýzy kvalitativních dat od designu výzkumu po publikaci výsledků. Budeme rádi i za Vaše tipy – je možné, že někde v zákoutí mimo univerzity a konference žijí výzkumníci, o kterých bychom měli vědět.

 Datum konání:
2. února 2015 08:00 až 3. února 2015 16:45
 Místo konání:
Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci Křížkovského 512/10 779 00 Olomouc
 Cena:
od 700 Kč do 1400 Kč
 Registrace:
nutná předem na: http://www.contexo.cz/cs/qakonference2015/obsah/registrace-20
 Pořadatel:
Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci

XIV. ČESKOSLOVENSKÁ KONFERENCE S MEZINÁRODNÍ ÚČASTÍ: Kvalitativní přístup a metody ve vědách o člověku 

Konference Kvalitativní přístup a metody ve vědách o člověku vznikla ke konci minulého století mimo jiné proto, aby obhájila životaschopnost kvalitativní „soft“ odnože výzkumu v České republice a na Slovensku. Z pohledu do časopisů, knih i databází závěrečných prací na katedrách společenskovědních oborů je vidět, že se tento cíl alespoň po formální stránce podařilo naplnit. Kvalitativní výzkum není možná všude považován za rovnocenného partnera tomu kvantitativnímu, ale téměř vždy je minimálně tiše tolerován. A stále častěji lze také slyšet rozumný názor, že výzkum je jenom jeden. Primární je na co chceme přijít, čemuž pak musíme přizpůsobit výzkumné nástroje. Kvalitativní a kvantitativní přístupy se tak mnohdy mísí a hranice mezi nimi je často neostrá.

Horší je to s kvalitou. Najít dobrou kvalitativní diplomku či empirickou studii není jednoduché (pro úplnost to není jednoduché ani u „kvanti“ designů). Právě proto se další ročník zaměří na předávání kvality, jak co nejlépe kvalitativní výzkum provádět. Je nám jasné, že kvalita je z části dána i intuitivním „magickým, neuchopitelným uměním“, o kterém se těžko mluví. Nicméně domníváme se, že velkou část tvoří také dobré vzdělání a znalost řemesla, což už je lépe předatelné.

Kromě tradiční sekce „varia“ bude samostatným tématem také otázka přežití konference, a pokud ano, v jaké podobě. Konference má sice mnoho příznivců, stále častěji je ale možné slyšet názory, že konference potřebuje „nový vítr“, „je zbytečné dělat kvalitativní konferenci“, „měla by se pořádat bienálně“, „nejsou peníze“, „není čas“, „široce zaměřených konferencí je dostatek“ apod.

 

Ochutnávka programu (přednášky a workshopy):

Řiháček, T., Hytych, R. – Metoda zakotvené teorie: problémy a výzvy

Šilhanová, Z. – Reflexivita jako základní stavební kámen kvalitativního výzkumu aneb Jak na to?

Chrz, V., Tavel, P., Poláčková Šolcová, I. – Analýza rozhovorů: Vrcholové zkušenosti při plachtění přes oceán

Roubal, J., Řiháček, T. – Prožívání psychoterapeutů v průběhu psychoterapeutického sezení s depresivním klientem: zakotvená teorie

Konečná, H. – Jak upřímně miluje Hana Zdeňka?

Sovová, P. – Příběhy hlasu

Miovský, M. a kol. – blok ADHD u dospělých

Poláčková Šolcová, I., Tavel, P., Hofer, J., Busch, H.; Au, A., Wong, T.T. – Vrcholy a pády v životních příbězích seniorů čtyř kultur (Česká republika, Německo, Kamerun, Hongkong)

Czereová, L. – Arts-Based Research

 

Proč přijet do Olomouce?

1) Můžete se přiučit řemeslu od těch zkušenějších.

2) Můžete poučit ty zkušenější.

3) Můžete se setkat se zajímavými lidmi.

4) Můžete se dobře najíst, napít a pobavit.

5) Můžete si zatančit (nejen) s pořadateli.

6) Můžete ovlivnit, aby nešlo o derniéru konference.

7) Anglicky psané příspěvky, které projdou recenzním řízením, vyjdou v časopise Human Affairs      (indexováno např. v Scopus, Springer).

8) Olomouc je krásné město.

Kde se akce koná?

Je pro Vás akce zajímavá? Dejte o ní vědět přátelům.

Diskuse 

 0 příspěvků

Přidat nový příspěvek

Přidání nového příspěvku

Pokud se chcete zúčastnit diskuse, musíte se nejdříve přihlásit v horní části stránek. Pokud ještě nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

© 2019 O psychologii.cz. Všechna práva vyhrazena.