Filtr

Rané zneužívání drog u dětí a mladistvých

Drogy nás mohou dovést k závislosti, jejíž průběh bývá mnohdy připodobňován ke spirále, v níž se člověk může propadat stále hlouběji a hlouběji. Na jejím začátku stojí experimentace či, rekreační užívání, jež vede k závislosti v přímém vztahu s užívanými drogami. Konec této spirály je definován jako ztotožněním se s ... Celý článek »

4. ledna 2017 12:29 | Bc. Karel Červinka komunita závislost

Jak vnímá novorozené miminko?

Když miminko pláče, snažíme se ho zaujmout nějakou hračkou, často chrastící, barevnou, vydávající různé zvuky a ještě s ní pro jistotu houpeme nebo točíme, aby se stala zajímavější. Děláme to automaticky, aniž bychom přesně věděli, jak dítě své okolí vnímá, ale ze zkušeností víme, že tohle prostě zabírá. Čím to ... Celý článek »

25. června 2016 20:45 | PhDr. Lucie Kvasničková vnímání novorozenec

Nebojte se vysvědčení

Vysvědčení není strašák, se kterým by se dítě mělo bát přijít domů. Jak připravit děti na na špatné vysvědčení a jak je naopak správně odměnit, když domů přinesou dobré známky? Celý článek »

18. června 2016 19:52 | Klára Kučerová výchova trest

Dědičnost poruch učení aneb může to mít po mně?

V poradně občas slýcháme věty typu: „Já taky psal hrozně, to bude mít po mně“ nebo „Víte, on manžel taky čte špatně, nemůže to mít syn po něm?“. Rodiče někdy sami odhalí, že problémy se kterými se aktuálně potýká jejich dítko, jsou až nápadně podobné těm, co měli oni sami, ... Celý článek »

26. května 2016 20:12 | PhDr. Lucie Kvasničková porucha učení dědičnost

Sourozenecké konstelace - poslední, nejmladší dítě

Vaše sourozenecká konstelace, tedy jestli jste se narodili první, druzí, či poslední, ovlivňuje to, jakým člověkem jste se stali. A jestli jste se narodili jako benjamínci, nelze popřát nic jiného, než hodně sil do života. Celý článek »

10. dubna 2016 19:28 | Mgr. Andrea Matysková sourozenci Sourozenecké konstelace

Mateřské pouto

Norské obyvatele před několika lety vyděsila a pobouřila zpráva o týrání malého chlapce, kdy sociální úřad nezasáhl včas a chlapec byl nakonec utýrán. Tyto události vedly k přísněji stanoveným normám norského sociálního úřadu (veřejně známý jako Barnevernet). Tento úřad je dosti kontroverzním tématem poslední doby, neboť je často kritizován za ... Celý článek »

17. února 2016 21:37 | PhDr. Lucie Kvasničková matka - dítě zneužívání

Těhotenství a léky

V těhotenství je nejlepší, když žena žádné léky nebere, pokud je to možné. Ale jsou situace, kdy žena otěhotní v době, kdy léky již užívá, nebo je třeba léky podat akutně. Hrozí pak dítěti nějaké nebezpečí? Celý článek »

4. února 2016 19:31 | MUDr. Helena Kučerová kojení těhotenství

Hola hola, zápis na ZŠ nás volá

Vstup do základní školy je pro dítě velkou změnou v jeho doposud nerušeném životě. Nové prostředí, kamarádi, pravidla, málo hraní, zodpovědnost, úkoly a povinnosti. Již samotný výčet změn je velmi stresující. Celý článek »

31. ledna 2016 20:08 | Klára Kučerová

Sportovní aktivity rozvíjejí kognitivní schopnosti u dětí

Snad téměř každé dítě má svůj vlastní chytrý telefon, tablet, doma vlastní počítač a ve svých volných chvílích tráví svůj čas právě na těchto přístrojích – sedící a téměř nepřemýšlící. Je tento způsob trávení volného času u dětí ale přirozený? A hlavně – je pro ně prospěšný? Samozřejmě není vhodné ... Celý článek »

26. prosince 2015 18:57 | PhDr. Lucie Kvasničková Sport vývojová psychologie

Obohacování slovní zásoby

S moderní dobou, kdy děti více vysedávají u televizních obrazovek či u počítačů a tabletů, a méně komunikují se svými vrstevníky i s rodiči, je často vidět u dětí nedostatečná slovní zásoba a obecně slabší verbální dovednosti. Nedokáží se pořádně vyjádřit, nedokáží popsat, co mají na srdci a neznají ani ... Celý článek »

24. října 2015 20:43 | PhDr. Lucie Kvasničková výchova Obohacování slovní zásoby

Nemoci a poruchy

Co se děje při halucinacích? Co se děje při halucinacích?
Přejít do rubriky

Léčba a přístupy

Systemická psychoterapie Systemická psychoterapie
Přejít do rubriky

O dětech

Rané zneužívání drog u dětí a mladistvých Rané zneužívání drog u dětí a mladistvých
Přejít do rubriky

Seberozvoj

Kam sakra zmizel sýr, anebo přizpůsobme se změnám Kam sakra zmizel sýr, anebo přizpůsobme se změnám
Přejít do rubriky

Novinky a zajímavosti

Vánoce jako rizikový faktor Vánoce jako rizikový faktor
Přejít do rubriky

© 2019 O psychologii.cz. Všechna práva vyhrazena.