Filtr

Co se děje při halucinacích?

Vidět něco, co ostatní nevidí, nemusí být známkou nebývalé prozřetelnosti. V doslovném významu jde naopak o poruchu vnímaní, konkrétně halucinace. Jak, kdy a proč se pravé halucinace u lidí vyskytují? Celý článek »

1. dubna 2016 20:52 | Tereza Mahdalová vnímání intoxikace

Orthorexie: Závislost na zdravé stravě

Být štíhlý, zdravý, cítit se skvěle a dávat svému tělu jen to nejlepší by chtěl dozajista každý z nás. Ale nic se nemá přehánět. Dejte pozor, abyste se sami sobě nestali otrokem zdravého životního stylu! Celý článek »

10. března 2016 20:56 | Klára Kučerová Orthorexie poruchy příjmu potravy

Migrény: nové objevy

Nesnesitelná bolest hlavy, citlivost na světlo, hluk, silný zápach, únava, neschopnost pracovat, závratě, pocity na zvracení, chuť zavřít se do tiché temné místnosti a doufat, že to brzy přejde. Tak se projevují migrenózní stavy, které svým hostitelům (kterých není zrovna málo) způsobují mnohé obtíže, zhoršují kvalitu života, znemožňují chodit do ... Celý článek »

1. března 2016 21:16 | PhDr. Lucie Kvasničková bolest migréna

Diagnóza: chronický únavový syndrom

Trvalá únava, horečka, zvětšené lymfatické uzliny, bolesti halvy a kloubů a další příznaky definují chronický únavový syndrom, který postihuje nervovou soustavu člověka. Co je chronický únavový syndrom a jak se s ním vypořádat? Celý článek »

9. února 2016 04:00 | Jaroslav Pustina chronický únavový syndrom únava

Somatoformní poruchy aneb nejen o hypochondrii...

Máte tělesné obtíže, které neustupují a podle lékaře jste zcela zdraví? Jste na sto procent přesvědčeni o tom, že nemocní jste? Ne vždy může být takový člověk označován za hypochondra. Celý článek »

10. ledna 2016 20:12 | Renáta Mikulová konverzní porucha somatizační porucha

Projevy Aspergerova syndromu

Jistý vědec napsal: „V dnešní době, kdy je každý hnán hlavně výkonem a produktivitou, je pravděpodobné, že u dětí budeme pozorovat více znaků Aspergerova syndromu a to z důvodu nerovnováhy mezi logikou a emocemi, kdy je kladen hlavní důraz na logiku, a emoce ustupují do pozadí. Jinými slovy ten, kdo ... Celý článek »

27. srpna 2015 22:07 | PhDr. Lucie Kvasničková dítě autismus

Vliv psychiky na obezitu

Co všechno má vliv na obezitu? Do jaké části je to vina genetiky, do jaké společnosti a do jaké vina nás samých? Celý článek »

23. srpna 2015 21:42 | Nikola Bosoková psychosomatika genetika

Vedro a lidé s demencí

V posledních dnech zažíváme v naší republice tropické teploty, které mnohdy dosahují až rekordních hodnot vysoko nad 30 stupňů Celsia. V těchto vedrech trpí celá příroda, rostliny, živočichové i lidská populace. Nejvíce jsou ohroženi ti nejslabší: malé děti a nemocní a staří lidé. Děti snáze ohlídáme, ale na co myslet ... Celý článek »

5. srpna 2015 21:15 | MUDr. Helena Kučerová demence paměť

Když se řekne "akutní stresová reakce"...

„Normální je mít nenormální reakce na nenormální věci“ (Andršová, 2012, str. 65). Otázkou je, kde je ta hranice, mezi normální a nenormální reakcí a kde je hranice mezi normální a nenormální věcí? Tušíte, jak byste reagovali vy? Byl by to spíše útok, útěk anebo „mrtvý brouk“? Celý článek »

28. července 2015 20:56 | PhDr. Lucie Kvasničková trauma stres

Disociativní (konverzní) poruchy

Někteří lidé v sobě skrývají zážitky takového charakteru, že by o nich raději nevěděli. Proto je „přetvoří“ do jiné podoby, která je pro ně snesitelnější. Takto lze ve zkratce popsat disociativní (konverzní) poruchy. Celý článek »

6. července 2015 20:39 | Kristýna Sarisová konverzní porucha Disociativní amnézie

Nemoci a poruchy

Co se děje při halucinacích? Co se děje při halucinacích?
Přejít do rubriky

Léčba a přístupy

Systemická psychoterapie Systemická psychoterapie
Přejít do rubriky

O dětech

Rané zneužívání drog u dětí a mladistvých Rané zneužívání drog u dětí a mladistvých
Přejít do rubriky

Seberozvoj

Je vhodná chvíle na pomáhání? Je vhodná chvíle na pomáhání?
Přejít do rubriky

Novinky a zajímavosti

Řekněte svému strachu Baf (…a táhni)! Řekněte svému strachu Baf (…a táhni)!
Přejít do rubriky

© 2016 O psychologii.cz. Všechna práva vyhrazena.