Kam sakra zmizel sýr, anebo přizpůsobme se změnám
Cíle, sny, touhy, překážky, zdolat, překonat, růst… Tím vším jsme dennodenně řízeni. Kdybychom neměli své mety, byli bychom ztraceni a neměli bychom k čemu směřovat. Jediné, co je však v životě jisté, jsou změny. Nebraňme se jim, nelpěme úzkostně na cílech – smiřme se s tím, že náš „sýr“ se ... Celý článek »
Je vhodná chvíle na pomáhání?
Sami o sobě smýšlíme většinou v dobrém. Máme o sobě pěkné představy a věříme, že bychom se v těžké situaci dokázali zachovat správně. Existují typy lidí, o kterých také většinou automaticky smýšlíme v dobrém – například kněz, hasič, sociální pracovník a snad i psycholog. Když však nastane situace, kdy je ... Celý článek »
Ranní ptáče, večerní ptáče a poruchy spánku
K tomuto článku mě inspiroval článek „Ranní ptáče – často pláče“ autorky Pavlíny Doležalové. Kromě ranních ptáčat jsou také večerní, tzv. sovy. Oba typy nelze přeučit na typ opačný. Považuji za vhodné přidat ještě několik slov o tom, jaké jsou základní poruchy spánku a čím jsou varovné. Celý článek »
K čemu jsou dobré pozitivní emoce...
Možná si teď říkáte, že je to celkem zbytečná otázka. Každý se přece chce cítit dobře, chce zažívat štěstí, radost, lásku a další možné kladné pocity a je jedno proč. Jakou ale mají pozitivní emoce funkci z evolučního hlediska? Pomáhají nám přežít? Posouvají nás někam? Nebo jsou jen sladkou tečkou ... Celý článek »
Hranice a slušnost
Kdysi jsem četla jeden příspěvek, který se humorně tázal na to, jak poznáte, že toho o psychologii víte již mnoho. Odpovědí bylo konstatování, že se nemůžete na ostatní naštvat, protože chápete motivy jejich činů. Ačkoliv to měla být hlavně vtipná myšlenka, ve skutečném životě si troufám říct, že se nám ... Celý článek »
Myšlenky rozprostřené v mapách
Představitel pojmu myšlenkových map, jejich „vynálezce“ a propagátor Tony Buzan mluví ve své knize Myšlenkové mapy v byznysu o tom, že „používání myšlenkových map je správným a efektivním způsobem, jak maximalizovat váš obchodní potenciál“. Je tomu opravdu tak? A hodí se myšlenkové mapy pouze do světa obchodu nebo je lze ... Celý článek »
Úspěch a IQ na přetřes
Média jsou plná úspěšných lidí. Lidé je obdivují a chtějí být a žít jako oni. Jsou ale lidé úspěšní a Úspěšní – pro potřeby našeho článku budeme rozlišovat tímto způsobem. Někdy totiž lidé nedosáhnou úspěchu jen kvůli tomu, že chtějí být jako Úspěšní lidé. Celý článek »
Vést smysluplný život neznamená být šťastný a naopak, říká výzkum...
Každá sebereflexivní osobnost se dříve, či později musí postavit jisté otázce: jaký smysl má můj život? Proč jsem tady? Jsme tady pro vyšší účel než potěšení nebo uspokojení s našimi každodenními činnostmi, jakkoli hrdinské mohou být? Je smysl života vnitřní povahy, tkví jeho podstata v životních činnostech nebo je smysl ... Celý článek »
Miluji tě k zbláznění!!!
Vztahy jsou pro každého z nás v životě velmi důležité. Mohou (a dokonce by měly) nás obohacovat, usnadňovat nám životní pouť a podněcovat nás k dalšímu rozvoji. I zde je však pravdivé heslo „Všeho s mírou“, což je pro osoby citově závislé zcela neznámý stav. Celý článek »
Kde vzít dobré sebevědomí?
Naše sebevědomí zcela zásadním způsobem určuje, jak se cítíme, jak jednáme, jaké máme vztahy a jak celkově procházíme životem. Hlavně sebevědomí dnešní střední a starší generace je poznamenané přístupem ve výchově a ve vzdělávání, který zažili. Sebevědomí ale nevychází jen z toho, jak nás kdysi hodnotili a dnes hodnotí druzí ... Celý článek »
Nemoci a poruchy
- Co se děje při halucinacích?
- Orthorexie: Závislost na zdravé stravě
- Migrény: nové objevy
- Diagnóza: chronický únavový syndrom
Léčba a přístupy
- Farmaceutické firmy a lékaři vás vodí za nos, c...
- Snižování stresu u pacientů nemocných rakovinou
- Nic znamená nic
- Jungovská psychoterapie - cesta k archetypům
O dětech
- Rané zneužívání drog u dětí a mladistvých
- Jak vnímá novorozené miminko?
- Nebojte se vysvědčení
- Dědičnost poruch učení aneb může to mít po mně?