Sexuální obtěžování na pracovišti

27. června 2014 09:28 | Nikola Bosoková mobbing bossing diskriminace obtěžování

I když se většina žen se sexuálním obtěžováním setkala, moc se o něm nemluví. Je snazší tolerovat šéfovy nevhodné vtípky s úsměvem na rtu, ale i malý problém se může rozrůst. Podívejte se, co vše sexuální obtěžování zahrnuje a jak problém řešit.

Pod sexuálním obtěžováním na pracovišti rozumíme určitou formu diskriminace mužů a žen na trhu práce. Je to velice rozvinutý problém, který postihuje až 63% českých žen, a proto by se mu měla přikládat značná důležitost. Pokuste se problém řešit hned, kdy přijdete do styku s prvním pokusem o obtěžování. Pokud tak neučiníte a nevhodné chování přehlížíte, dáváte svému drzému kolegovi či nadřízenému “ zelenou“.

Existuje také obtěžování, které není sexuálně motivované, nezáleží tedy na vzhledu ani přitažlivosti oběti. Jde zde o jediné, o snížení sociálního statusu prostřednictvím urážek, okukování, sexuálně orientovaných poznámek a dalšího nevhodného chování. Sexuální obtěžování tedy nemusí být projevem náklonnosti jednoho pohlaví k druhému, ale nástrojem systematického snižování statusu osoby. Neobtěžují pouze muži, týká se to také žen, ale jedná se spíše o výjimky. Tento jev lze vysvětlit tím, že vedoucí funkce zastávají především muži.

Formy sexuálního obtěžování

Jendou z forem je poskytnutí určité protislužby. Zaměstnavatel může vyhrožovat propuštěním, zabráněním postupu v zaměstnání. Týká se tedy nadřízených, kteří vydírají své podřízené. Druhá forma je častá pro spolupracovníky oběti. Snaží se znepříjemnit pracovní výkon a pracovní prostředí. Oběť se má cítit ponížena. Sexuální obtěžování může probíhat mnoha způsoby, například sexuálně podbarvenými vtipy, posíláním lechtivých fotografií, tělesným kontaktem, sexuálními nabídkami, až pokusem o znásilnění. Není třeba zdůrazňovat, jak moc důležité je takové chování hlásit. Toto ohrožující chování má kumulativní charakter, méně závažné formy obtěžování přecházejí ve formy závažnější.

Pokuste se problém řešit hned, kdy přijdete do styku s prvním pokusem o obtěžování. Pokud tak neučiníte a nevhodné chování přehlížíte, dáváte svému drzému kolegovi či nadřízenému “ zelenou“.

Sexuální obtěžování bývá považováno za odrůdu mobbingu, od slova „mob“, což je rozvášněný dav. Je to určitý typ patologického chování. O mobbingu hovoříme, jedná–li se o útok na osobu alespoň jedenkrát týdně a nejméně po dobu půl roku. Mužský mobbing se tedy vyznačuje okukováním a tělesným kontaktem. Pro ženský mobbing jsou typické pomluvy, osočování a cílené obviňování prostřednictvím anonymů.

Jak problém řešit

Nejjednodušším způsobem řešení každého konfliktu je domluva, proto se snažte nevhodné chování na pracovišti stopnout hned v zárodku. Pokud tudy cesta nevede, v žádném případě situaci nevzdávejte a nezamlčujte ji. Pokuste se informovat přímého vedoucího vašeho nadřízeného či spolupracovníka. Obraťte se na odborovou organizaci nebo napište stížnost na úřad práce, více informací naleznete na webu Ministerstva práce a sociálních věcí. Problém můžete řešit také soudní cestou, můžete podat žalobu k soudu podle antidiskriminačního zákona nebo trestní oznámení. Zde jsou klíčové důkazy. Uchovejte si vše, co naznačuje nevhodné chování, jako je korespondence, nevhodné fotografie nebo nahraný rozhovor na diktafon. Požádejte své kolegy, aby svědčili. Pokud došlo ke znásilnění, nebo z něj máte obavy, neváhejte a oznamte to Policii ČR. Pokud si nevíte rady a nevíte, jak postupovat, existují organizace, které bezplatně pomáhají nalézt řešení. Pro příklad bych uvedla Rosa o. s., Bílý kruh bezpečí, Koordona.

Uchovejte si vše, co naznačuje nevhodné chování, jako je korespondence, nevhodné fotografie nebo nahraný rozhovor na diktafon.

Každý je rád, zalíbí-li se svému nadřízenému či kolegům, ale je velice důležité hlídat hranice. Nesmiřte se s utěšujícími myšlenkami typu „chlapi jsou chlapi“. Problém řešte a nenechte si snižovat důstojnost. Jako vždy, existují dvě strany mince, kdy nemusí být vždy trýznitel trýznitelem a oběť obětí. Objevují se případy, kdy tomu bylo právě naopak a nařknutí z obtěžování bylo falešné. Ano, ve většině případů jsou právě ženy tou obětí, ale řekněme si pravdu, ženy mají také pár mocných zbraní.

ZDROJE:

Zákoník práce § 1 odst. 10/návrh antidiskriminačního zákona

Křížová, A., Maříková, H., Uhde, Z. (2006). Sexualizovaná realita pracovních vztahů.

http://www.firebrno.cz/vase-cesty-k-bezpeci/jak-resit-problem-sikany-a-sexualniho-obtezovani

Líbil se vám tento článek? Podělte se o něj s přáteli.

© 2019 O psychologii.cz. Všechna práva vyhrazena.