S Alex Hrouzkovou o nevěře a partnerských vztazích

29. dubna 2014 12:00 | Barbora Koldová nevěra Alex Hrouzková rozhovor

Foto: Alexandra Hrouzková

Mnoho mužů a žen je ve vztazích nevěrných. Jak se s nevěrou vypořádat? Jak nevěře předcházet ? O nevěře a partnerských vztazích si dnes budeme povídat s Alex Hrouzkovou.

Začněme klíčovou otázkou tématu. Je podle Vás sex ve vztahu důležitý?

Ano, je velmi důležitý. Jakmile přestane v páru fungovat nebo nenastoupí kvalitní sex, objevují se problémy. Pár se rozchází nebo si partneři hledají sexuální uspokojení jinde. Tato skutečnost vychází z mnoha teorií, a já ji vidím i ve své praxi. Funkční sex je důležitý pro fungující vztah. Jinak je tomu u partnerů ve vyšším věku. Některé ženy po menopauze o sex nemají zájem a tvrdí, že sex jim nechybí a není pro ně důležitý. Toto uvádějí i muži, kteří nejsou sexu schopni, např. z důvodu erektilní dysfunkce. Páry, které úspěšně souloží do vysokého věku nám naopak říkají, že je sex pro ně důležitý, a že ho potřebují i ve vysokém věku. Sexuální aktivita v pokročilém věku je velmi individuální záležitost, často závisí na zdravotním stavu.

Jak psychologie nahlíží na promiskuitu, je přirozenou součástí života nebo novým fenoménem?

Evoluční psychologie říká, že zejména muži zpravidla chtějí rozšiřovat svou genetickou informaci, a tím pádem oplodnit co nejvíce žen. Zato ženy upřednostňují péči o potomky a hledají v partnerském vztahu jejich zajištění, neměly by tedy mít chuť tolik „zahýbat“. Nicméně současné výzkumy ukazují, že ženy jsou stejně nevěrné jako muži.

Co vede člověka k tomu být nevěrný a jaký je Váš názor na nevěru? Je nevěra „normální“?

Já jako psycholog, nehodnotím člověka, ale pouze sleduji, co se děje. Pro mě je důležité, že nevěra se ve vztahu vyskytuje. Často klienti přicházejí v situaci, kdy je partner podvedl, a nevěra tzv. praskla. V opačném případě jsou sami nevěrní a chtějí odejít k milenci nebo milence. Nevěra tu byla vždy a vždy také zřejmě bude. Já osobně vidím ve své praxi, že nevěra je součástí běžného partnerského života. Až na světlé výjimky, ve kterých jsou si partneři věrní celý život.

Já jako psycholog, nehodnotím člověka, ale pouze sleduji, co se děje. Pro mě je důležité, že nevěra se ve vztahu vyskytuje.

Jaký je rozdíl mezi mužským a ženským pohledem na nevěru?

To je velmi různé, ženy jsou velice „kreativní“ v tom, co nevěra je a ještě není. Některé ženy flirt u skleničky vína s letmými polibky jako nevěru nepovažují. Jiné nepovažují za nevěrné chování ani orální sex. Psychologie nemá žádnou jednotnou definici, kterou by přesně definovala, co nevěra je a co ještě není. Některé ženy si již vyčítají poslanou textovou zprávu cizímu muži. Muži častokrát nepovažují sex na jednu noc nebo návštěvu nočního klubu za něco podstatného. Pro mě není důležité, zda je klient nevěrný nebo není. Důležité je, že je v určité situaci, se kterou si neví rady. Často si lidé myslí, že když nám svěří svůj problém, tak je budeme hodnotit a říkat jim, jakou mají diagnózu. Tento mylný předsudek pak odradí k návštěvě psychologa. Záměrem psychologa je však člověku pomoci.

Jaké jsou nejčastější důvody nevěry?

Muži v mé praxi často uvádějí důvod, že partnerka odmítá sex nebo ho používá jako odměnu za splněné přání. Často se tento jev vyskytuje u těhotných žen nebo krátce po porodu. Muži se nechtějí tímto způsobem nechat vydírat, a proto si někteří nachází milenku. Rodinu opustit nechtějí, ale hledají rozptýlení příležitostným sexem. Pro muže je důležité funkční domácí zázemí. Pokud se partnerka plně věnuje jak domácnosti tak i muži, ve většině případů nemá muž důvod chodit za jinou.

Jsou nevěrné více ženy nebo muži? Jak se liší nevěra mužů a žen?

Muži jsou často nevěrní z fyzické potřeby sexu, posléze zjistí, že jejich milenka má třeba smysl pro humor a začne jim být blízká. Na základě sexu vidí i další pozitiva ženy. Ženy to mají opačně, když jsou ve vztahu nespokojené, tak se do jiného muže postupně zamilovávají, aniž by s ním měli fyzický kontakt. Sex je pomyslnou třešinkou na dortu jejich milenecké lásky. V tom je ten klíčový rozdíl.

Když dojde k odhalení nevěry, měl by partner takzvaně „zatloukat“?

Pokud chce podvádějící v partnerském vztahu zůstat a nechce se nechat rozvést, doporučuji „zatloukat“ jednoznačně a vždy. Tím, že se nevěrný přizná, začíná sled výčitek, které se při každé hádce dostanou napovrch. Ne každý pár ustojí tyto opakované výčitky.

Odpouští si lidé nevěru?

Nejsnadněji odpouští ženy, hlavně v případech, kdy šlo o fyzickou rovinu nevěry. Manželství a společná péče o děti je pro ně mnohem důležitější než jednorázová nevěra jejího partnera. Muži nevěru neodpouští téměř nikdy. Jejich samčí povaha jim nedovolí smířit se s faktem, že jiný muž obšťastňoval jejich ženu. Pro muže je velká rána, pokud jim manželka zahýbala, zejména dlouhodobě. Nemají pak důvod zůstávat s touto ženou. Myslí si, že je okolí vnímá jak tzv. paroháče a nezřídka jsou schopni se odstěhovat do jiného města.

Doporučila byste párům, které v současné době řeší nevěru, aby navštívili odborníka?

Ano určitě. Každému, kdo řeší obdobné potíže, bych doporučila návštěvu psychologa. Nic na tom není, dotyčný nemá co ztratit. Odborník poskytuje různé pohledy zvenčí a klientovi pomáhá vyjasnit si problém. Psycholog nehodnotí a je vázán mlčenlivostí, klient se může svěřit s čímkoli. Obecně doporučuji nepátrat po nevěře, nesnažit se partnera přinutit k přiznání nevěry a nepřiznávat nevěru, pokud nám záleží na současném partnerovi.


Malá rada na závěr: „Muži, projevujte o ženy větším zájem. Ženy, neodpírejte mužům sex.“

Mgr. Alexandra Hrouzková
Absolvovala jednooborovou psychologii na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. Na FF UK pokračuje v doktorandském studiu se zaměřením na výzkum sexuality uživatelů marihuany. Od roku 2010 prohlubuje své znalosti a zkušenosti v individuálním psychoanalytickém výcviku pod Českou analytickou společností. Alexandru Hrouzkovou jste mohli zahlédnout v několika televizních pořadech, kam byla přizvána jako odborník na sexualitu a partnerské vztahy. Je autorkou knih Expanze na Mars a Dva roky spolu. V současné době poskytuje privátní poradenství v pražském My life studiu. Více informací na www.alexhrouzkova.cz.

Líbil se vám tento článek? Podělte se o něj s přáteli.

© 2019 O psychologii.cz. Všechna práva vyhrazena.