Když hudba léčí aneb Co dokáže muzikoterapie

19. ledna 2021 20:35 | Marek Nebesář stres úzkost muzikoterapie porucha řeči porucha spánku porucha učení léčba

Hudba dokáže navrátit do běžného života pacienty s poruchami učení, řeči nebo pohybu. Pomáhá ale i lidem, které trápí běžný stres, nespavost nebo úzkosti. Léčivých účinků hudby, tance i hry na hudební nástroje, jako je kytara či ukulele, se proto využívá v takzvané muzikoterapii.

Léčivé účinky hudby

Hudba ovlivňuje dýchání a srdeční rytmus, zmírňuje svalové napětí, reguluje tělesnou teplotu. Navíc prokazatelně ulevuje od bolesti, zahání úzkost či strach a stimuluje dobrou náladu, jelikož podporuje vyplavování endorfinů, hormonů štěstí. Účinků hudby se proto využívá v takzvané muzikoterapii.

Hlavní pilíř muzikoterapie

Muzikoterapie zahrnuje nejen poslech hudby, ale také zpěv, který se uplatňuje při odstraňování řečových vad, hru na hudební nástroje nebo rehabilitaci pohybem. Tanec nebo rytmická cvičení se běžně využívají ke zlepšení motorických funkcí a pohybové koordinace. Všechny zmíněné postupy spojuje rytmus, který je hlavním pilířem muzikoterapie.

Kde muzikoterapie pomáhá

Muzikoterapie se uplatňuje například v pedagogických poradnách, kde pomáhá dětem, které trpí poruchami učení.Pravidelné cvičení podporuje koncentrací, zlepšuje jejich paměť a odstraňuje řečové vady. S terapií hudbou se setkáte také v psychoterapii nebo v běžném zdravotnictví, kde výrazně urychluje léčbu pacientů po úrazech mozku, kteří trpí poruchami paměti, řeči nebo pohybu.

Jak hudba léčí

Jak je možné, že má hudba tak dalekosáhlé účinky? Hlavním důvodem je zřejmě to, že proniká do mnoha mozkových struktur, nejen do center řeči, a působí i na vývojově starší části mozku.

Muzikoterapie jako prevence

Zaposlouchat se do tónů hudby se vyplatí i v případě, že netrpíte vážnými zdravotními problémy. Muzikoterapie pomáhá i s běžnými potížemi, jako je stres, nespokojenost nebo špatný spánek. Uklidní vás, přivede vás na jiné myšlenky a naučí vás lépe zacházet s vašimi emocemi.

Zahrajte si na hudební nástroj

Účinky poslechu hudby prohloubíte, pokud sáhnete po hudebním nástroji. V muzikoterapii se často používají nástroje s takzvaným přirozeným laděním, které vydávají alikvótní neboli vysoce harmonické tóny. Jedná se o nástroje, jako je šamanský buben, didgeridoo, tibetské mísy nebo ústní harfa. Pokud si chcete zahrát sami doma, poslouží vám i tradičnější hudební nástroje jako kytara či ukulele.

Chcete-li tak zažít čistý pocit štěstí, klidu, zbavit se stresu, entuziasmus pro věc, je pravděpodobně muzikoterapie něco, co vám může pomoci.

Líbil se vám tento článek? Podělte se o něj s přáteli.

© 2019 O psychologii.cz. Všechna práva vyhrazena.