Odhalte své silné stránky!

3. dubna 2017 22:10 | Pavlína Doležalová seberozvoj motivace talent recenze sebevědomí

https://knihy.heureka.cz/odhalte-sve-silne-stranky-svenja-hofert/

Účastnila jsem se mnoho přijímacích pohovorů, kde mě zaskočila otázka „Kdybyste měla vyjmenovat pět Vašich siných stránek, které by to byly?“ Hmm…Jako asi flexibilní…a dál…nevím. Je těžké umět se ocenit, natož doopravdy vystihnout a pojmenovat oblasti, ve kterých jsme diametrálně lepší a výkonnější než ostatní. Přesto jsou to kameny, na jejichž základech můžeme vybudovat kariéru a celý svůj život.

Klasika. Podle výzkumů si dokážeme vybavit pět silných stránek u téměř kohokoli. Ale jakmile dojde na nás, často nevidíme žádné nebo začneme sypat jednu slabou stránku za druhou. Často dokonce vidíme slabiny i tam, kde ale vůbec nejsou! Pokud řešíte podobné otázky typu „Co vlastně opravdu umím?“ nebo dokonce vyhraněnější variantu „K čemu jsem vlastně dobrý/á?“, pak je tato kniha určena právě vám. Pomůže vám objevit na sobě a na druhých klady, které vás vynesou do sfér blíže vašim snům. Autorka knihy se dlouhodobě zabývá motivací a osobním rozvojem. Kniha je čtivá a dokáže se čtenáři přiblížit pomocí konkrétních srozumitelných příkladů.

První část obsahuje definice základních pojmů, jako je sebevědomí, talent či slabina, abychom věděli, co tam vlastně spadá. Každý si totiž pod pojmy často představí něco jiného. Dále se dozvíme, jak měřit a účinně rozvíjet silné své stránky. Ty jsou závislé jak na našem sebevědomí, tak na dobré znalosti sebe sama. K tomu je zase zapotřebí dostatek každodenní sebereflexe. Je to běh na dlouhou trať, ale výsledky vidíte již v průběhu. Součástí práce na našich kladech je i nutnost porozumět tomu, jak nás vidí ostatní.

Druhá část je pak již věnována padesáti vybraným silným stránkám, které jsou detailněji rozepsané. Ke konci si můžete udělat test, který vás trošku zaškatulkuje a bude rozcestníkem vašich umů. I já si na konci vyzkoušela testík a vyšla jsem jako literární talent, herec, designér, plánovač a pořádník. Řekla bych, že vše celkem odpovídá a sedí. Celkově spadám pod sekci Umělci. Nejprve je obecně charakterizována celá skupina. Umělci jsou popsáni jako emoční kreativní lidé řídící se instinktem. Dále jsou více rozvedeny jednotlivé typy. Například Herci – jsou proměnliví, baví je improvizace. V týmu dovedou pobavit, hodně mluví a gestikulují, někdy mohou přehrávat, působit neupřímně a povrchně. Doporučena je jim práce s lidmi a kreativní nestereotypní zaměstnání, kde se mohou plně realizovat.

Zaujal mě mechanismus nazvaný efekt rybníka. Jedná se o připodobnění toho, že je zkrátka lepší být nejlepší mezi slabšími než být slabým článkem mezi "lvy a tygry". Silné stránky se rozvíjejí lépe a rychleji, když jsou v porovnání s ostatními výraznější. Snažme se tedy být velkou rybou v malém rybníce a úspěchy nás neminou.

Kniha je spíše populárně-naučná, nečekejte tedy suchý přehled teorií či zevrubné popisy osobnostních vlastností a stavů. Není však špatná pro oddech, zvýšení motivace či prostě zajímavé rozšíření obzorů v rámci pozitivní psychologie (ať taky člověk pořád neřeší jen to dětství a vztah se svou matkou, že…).

Kniha je dobrým průvodcem pro sebekoučování, lze ji využít pro zvýšení svého potenciálu v různých oblastech či při výběru zaměstnání. Je psána „nakopávacím“ stylem, takže odhodlané správně motivuje a u „zatím-se-hledajících“ poskytne dobrou startovní čáru. Je určena lidem všeho věku, nemá omezení, snad jen pozor na příval pýchy, až o sobě zjistíte, v čem jste fakt mistři. Silná stránka není nikdy zcela hotová a dotvořená, lze jí neustále zdokonalovat. K tomu slouží dávání si cílů a hledání adekvátních vzorů.

Učiňte ze svých slabších míst prostor pro rozvoj zábavnou formou a nebojte se ukázat své klady! Využívejte více svých pozitiv, která má zcela jistě každý z nás. Už jste na cestě do knihkupectví? 

ZDROJE:

Svenja Hofert. Odhalte své silné stránky!. Praha, Grada, 2016.

Líbil se vám tento článek? Podělte se o něj s přáteli.

© 2019 O psychologii.cz. Všechna práva vyhrazena.