Když je sláva nebezpečná...

15. srpna 2016 19:57 | PhDr. Lucie Kvasničková násilí terorismus média medializace

V 90. letech se v Americe začal objevovat čím dál větší počet případů masového střílení. Studie ukazují, že jedním z podstatných důvodů je sláva a pozornost, která je těmto událostem věnována v médiích. Především je pak na vině pozornost, které se následně dostává i samotným střelcům. Jedním z jejich motivů, proč páchat tyto činy, je totiž samotná vidina mediální slávy. Co by se tedy stalo, kdyby se média mezi sebou dohodla a přestala zveřejňovat jména pachatelů, přestala budit hrůzu jejich činy a hledat senzaci v teroru, který způsobili? Místo toho by věnovala například více času informacím o obětech a z činu by nedělala několikadenní senzaci… A bylo by to vůbec možné?

Tohle je můj mazlíček

V dnešním internetovém světě, kdy si člověk dokáže potřebné informace najít sám i bez pomoci televizních zpravodajů se to jeví jako celkem nereálné. Nedávné útoky v západní Evropě však ukazují, že i obyčejní lidé mohou chápat závažnost tohoto kroku. Po útocích v Bruselu a v Nice byli občané požádáni, aby nerozšiřovali informace o útocích během policejního pátrání. Na sociálních sítích tak vznikla akce, kdy lidé zveřejňovali vtipné fotky svých domácích mazlíčků. Účelem bylo zmást, zesměšnit, zamezit šíření nevhodných a kontraproduktivních informací při pátrání a odvést pozornost k jiným tématům. Povedlo se a ještě s noblesou…

Nejen terorismus

Pro terorismus (aktuálně především pro džihádismus) jsou média dobrá spíše pro šíření strachu a paniky. U jednotlivých střelců, kteří nemusí být napojeni na žádné organizace, jsou motivy ke střílení jiné a stejně tak je jiná i úloha médií. Ukázalo se totiž, že střelci v Americe mají společných několik rysů. Jde o sociální izolaci, depresi a narcismus. A právě tento povahový rys dokáží média uspokojit. Pachatel totiž očekává, že díky svému činu se mu dostane náležité pozornosti a slávy, o kterou tolik stojí, a které se mu nedostává.

Proč právě 90. léta?

V 90. letech se začal tento trend rozšiřovat čím dál více. Důvod je nasnadě. V té době totiž docházelo i k velkému rozkvětu médií. Vznikalo 24-hodinové vysílání zpravodajských stanic, rozšiřoval se internet a přístup k informacím začínal být čím dál snazší. A tím pádem i popularita – jak negativní, tak pozitivní – mohla rychle stoupat. Obecně je známo, že to, co lidi nejvíce ve zpravodajství zajímá, jsou dvě témata: násilí a sex. Média to vědí a masové útoky jsou pro zpravodajství tím pádem lehkým způsobem, jak přitáhnout diváky a čtenáře. Stejně tak vznik různých sociálních médií, které mají tendenci soustředit pozornost spíše na viníky, než na oběti přispěl k touze po zviditelnění a slávě.

Co by se stalo, kdyby…

Nedávno jsem měla možnost shlédnout v televizi debatu na podobné téma. Moderátor zpráv se proti námitce, že je nevhodné zveřejňovat o pachatelích mnoho informací, ohradil v tom smyslu, že média jsou informačním zdrojem a že občané mají právo vědět, co se děje. Stalo by se nám ale něco, kdybychom neznali jména a tváře vrahů? Přišli bychom o něco nepostradatelného? Další námitkou moderátora byla konkurence – pokud jedno zpravodajství informace nezveřejnění, neprosákne informace na povrch jinudy?

Lze se domluvit?

To je již otázka o lidském rozumu a snahy něco řešit. Stav, kdy by se domluvila televizní, rozhlasová i tištěná média všech různých charakterů (od těch důvěryhodnějších až po ty bulvární) by byl celkem obtížně dosažitelný. Obzvlášť pokud k nim přidáme i uživatele sociálních sítí, kteří si dnes již mohou sami najít a šířit téměř jakékoliv informace. Útoky v západní Evropě nám ale ukázaly, že když se chce, všechno jde… Tak třeba to jednou půjde.

ZDROJE:

Pedersen, T. (2016). Researchers to Media: Don’t Give Mass Shooters Fame They Seek. Psych Central. Dostupné též z: http://psychcentral.com/news/2016/08/06/researchers-to-media-dont-give-mass-shooters-fame-they-seek/108221.html

Smith O. (2015). Laughing in face of terror: Twitter flooded with cat pics in response to #Belgiumlockdown. Dostupné též z: http://www.express.co.uk/news/world/621427/Brussels-Lockdown-Belgians-social-media-cat-pictures-fight-terror

https://www.bis.cz/terorismus.html

 

Líbil se vám tento článek? Podělte se o něj s přáteli.

© 2019 O psychologii.cz. Všechna práva vyhrazena.