Sourozenecké konstelace - poslední, nejmladší dítě

10. dubna 2016 19:28 | Mgr. Andrea Matysková sourozenci Sourozenecké konstelace

Vaše sourozenecká konstelace, tedy jestli jste se narodili první, druzí, či poslední, ovlivňuje to, jakým člověkem jste se stali. A jestli jste se narodili jako benjamínci, nelze popřát nic jiného, než hodně sil do života.

Sice se narodil poslední do rodiny, ale posledním není. Stávají se často rodinnými klauny, protože role korunních princů a princezen jim vzali starší sourozenci. Často jim připadá, že jim jejich sourozenci vybrali už všechen talent, chytrost a schopnosti, často se cítí jako nuly. Bývají vzpurní, kritičtí, rozmazlení, netrpěliví a prudcí. Nejmladší děti s sebou táhnou tu nevýhodu, že je nikdo nebere vážně, nejprve v rodině a poté celý svět. Proto se benjamínci vyznačují touhou udělat něco, cokoli, aby si jich všimli.

Nejmladší děti bývají často rozpolcenými osobnostmi, bývají na houpačce emocí – chvíli jsou roztomilí, ve vteřině nepříjemní. Jeden den se cítí nabití energií, další den mohou být úplně vyčerpaní. Často se k nim rodiče a sourozenci chovají rozporuplně – mazlí se s nimi, poté je podceňují a dělají si z nich legraci. Možná proto je v nich touha po rebelantství, zanechat po sobě stopu a velmi často dříve jednají, než myslí.

Při výzkumu sourozeneckých konstelací se dle Lemana ukázalo, že nejmladší sourozenci nevynikají ve vedoucích pozicích.

Pár tipů pro nejmladší:

  • Zkuste za sebe vzít plnou zodpovědnost a přestaňte se předvádět. Pochopte, že jste již dospělí a za svůj život si zodpovídáte sami.
  • Je to tak, nemáte velký smysl pro pořádek. Zkuste si alespoň na den dát cíl a dodržet ho.
  • Sice nejspíše nevynikáte ve vedoucí pozici, ale zamyslete se, jestli alespoň pracujete s lidmi. Protože teprve práce s lidmi vás začne naplňovat.
  • Nejmladší děti bývají společenské, ale na druhou stranu značně egocentrické. Zkuste někomu nabídnout pomoc a provést ji nezištně.
  • Přestaňte obviňovat druhé lidi ze svých problémů, když sami víte, že jste si to zavinili sami.
  • Nebuďte tolik závislí na okolí a pracujte na uznání svých chyb.
  • Využijte svůj dar být přesvědčivými a vtipnými! Jestliže ho budete užívat správně, stanete se zdrojem pohody. Ale opět pozor – nevyužívejte ho ve svůj prospěch a nečekejte pořád za všechno pochvalu. Buďte nezištní.
  • Máte rádi, když jste středem pozornosti. Myslete na to, že to mají rádi i druzí lidé a občas se zeptejte i na jejich přání a pocity.
  • Partnera pro život si hledejte mezi prvorozenými. Ale nezapomínejte, že vaše žena není vaše matka a váš muž není váš otec. Jsou to partneři.

ZDROJE:

Leman, K., (1997). Sourozenecké konstelace. Praha:Portál.

Faber, A.; Mazlish, E., (2009). Sourozenci bez rivality. Computer Press.

Líbil se vám tento článek? Podělte se o něj s přáteli.

© 2019 O psychologii.cz. Všechna práva vyhrazena.