Milujte se a množte se!

17. března 2016 21:13 | Pavlína Doležalová konference deviace sexualita sexuální deviace láska

Olomouc, krásné město. Plné lásky. Zvláště jeden nevšední víkend. Co je to láska? Sexuální smršť? Povznášející city? Závislost? Co potom různé deviace, domácí násilí, stalking? Odvrácené temné strany lásky nebo to s ní nemá vůbec co dočinění? Pro mnohé odpovědi jsem si přijela i já – a to na konferenci.

Třináctá celostátní konference, kterou organizovala Česká asociace studentů psychologie (ČASP), probíhala přes víkend 11. - 13. března 2016 v Olomouci a nesla poutavý název „Láska ve 21. století“. Konala se v krásných prostorách jezuitského konviktu neboli Uměleckého centra na Univerzitě Palackého.

Možnost svobodné volby

Program byl opravdu bohatý. Přednášky probíhaly paralelně, vždy tři najednou, tudíž jsme museli neustále činit volbu, kterých dvou se vzdáme, což bylo někdy velmi těžké.
Vedle přednášek jsme měli možnost účastnit se workshopů. Škála témat byla pestrá – od Sexuality u lidí se zdravotním postižením, přes Umění seznamování se, které slibovalo nabídnout techniky pro správné zaháčkování vysněného protějšku, až po uvězněnou Lásku za mřížemi.
Pátek byl ve znamení prezentace studentů a jejich projektů. Láska byla rozebrána opravdu ze všech stran. Dostalo se mi různých pohledů na mnohé aspekty tohoto ušlechtilého citu.
Konference byla i skvělou příležitostí, jak se potkat s předními českými odborníky nejen ve věcech lásky, jako je například pan docent Otto Čačka, pan doktor Radkin Honzák či doktor teologie Vojtěch Kodet. Ti všichni nám nastínili, že láska opravdu není jen sladké cukrování a polibky. Různorodost témat přednášek jen potvrzuje, že každý si pod tímto pojmem vybavíme něco trochu jiného.
Já měla tu čest navštívit přednášku paní magistry Elišky Remešové s názvem Role muže v současných partnerských vztazích. Neotřelé téma, zábavně podané. Inspirující. Dále pro mě bylo hodnotné vyprávění bolestného osobního příběhu paní doktorky Gabriely Němcové s tématem Láska a nenávist - dvě strany jedné mince. Někdy je potřeba se věnovat i tématům, která tak krásná a úsměvná nejsou. Obdivuji odvahu sdílet své zkušenosti, nevzdat se a dokonce ještě vybudovat něco pozitivního. Přednáška s tématem Zapomenuté vlastnosti lásky byla pro mě nesmírně přínosná, jak obsahem, tak způsobem, jakým byla přednášena. Velmi procítěně, lidsky a duchaplně. Pan doktor Kodet hovořil o pojmech, které často opomíjíme – odpuštění, důvěra, pokora, velkorysost. Paní docentka Čírtková si vzala na mušku problematiku stalkingu. Dokázala, že i nepříjemné skutečnosti, jako je patologická umanutá forma lásky, se dají podat poutavě. Myslím, že jí po celou dobu rozhodně sledovali všichni.
Organizátoři mysleli i na naše biologické potřeby a o přestávkách, které bravurně dodržovali, nám nabídli kávu či čaj a občerstvení v podobě sladkého pečiva či baget. Po celou dobu panovala příjemná atmosféra prosycená duchem moudrosti. Místy se člověk smál, místy se mu chtělo plakat (dojetím, samozřejmě). Místy neměl slov.

Nejdřív práce, potom zábava

To zde neplatilo. Sama konference byla zábavou. Blok přednášek byl náročný, zvláště pak v sobotu, kdy člověk chtěl být na všech přednáškách najednou a přecházel od jedné k druhé skoro 10 hodin. Nicméně i tak byl připraven láskyplný doprovodný program. Zde byla příležitost navázat kontakty s novými tvářemi.
V pátek večer byla možnost navštívit Divadlo na cucky či se projít Olomoucí s místními pro lepší aklimatizaci. Já zvolila kulturní akci. Hra s názvem „Můj BF“ byla zábavná a velmi výstižná. Zpracovala otázku, zda existuje přátelství mezi mužem a ženou. Mapovala s humorem vývoj vztahu dvou přátel od předškolního věku až po ranou dospělost a proměny vnímání opačného pohlaví v čase.
Jak se lépe rozloučit se dnem a přivítat víkend plný zážitků, než na party v U-klubu. Zde mohl účastník navštívit i tajemnou plentu, na níž visel nápis speed date. Ideální pro duchaplnou konverzaci nad nejen psychologickými tématy.
Na sobotním Gala večeru si na své přišli i milovníci rautů a elektro swingu. Několik švédských stolů prohýbajících se pod chlebíčky různých druhů, sladkými dezerty či masem. Co víc si přát. Všichni víme, kudy láska prochází. Někteří z nás pak v sobě našli i sílu si (zlehka) zatančit či se zvěčnit ve foto koutku. Kdo si počkal, ten se dočkal i losování.

Love forever

Na konferenci budu opravdu vzpomínat s láskou. Obohatila mě, byla mi přínosem. Zamilovala jsem si jak město, tak dění tam. Mnohá slova mi budou doznívat ještě dlouho, získala jsem nové podněty k zamyšlení se a to je, myslím, účel konference. Hladký průběh i organizace, ochota organizátorů na infopointu pomoci a bezplatně poskytnout rady, bez nichž bych kupříkladu konkrétně já leckdy ani nedošla na místo určení – je vidět, že tým se nasazoval srdcem, ale měl i koule jít do toho naplno.
Konference, která mě i řadu dalších studentů psychologie či oborů příbuzných, vytáhla ze školních lavic a povinností, mi vždy připomene, proč studuji to, co studuji. Kde asi bude další a čeho se bude týkat?

Líbil se vám tento článek? Podělte se o něj s přáteli.

© 2019 O psychologii.cz. Všechna práva vyhrazena.