Důležitost vztahu mezi matkou a dítětem před narozením

21. dubna 2014 14:30 | Nikola Bosoková děti těhotenství

Freeimages.com foto by omar_franc

Když se našich maminek zeptáme na vztah, který k nám chovaly ještě před narozením, určitě nám dokážou odpovědět. Dokážete ale vy odpovědět na to, jak jste se cítili v matčině lůně?

Prenatálním obdobím se rozumí život dítěte v děloze matky. Toto období má obrovský vliv na vývoj jeho osobnosti. Těhotenství je tajemná cesta pro matku i pro dítě. Pokud je početí spojeno s radostí, štěstím a plánováním budoucnosti, je to dobrý předpoklad pro narození vyrovnaného a šťastného potomka. Tělesná a duševní pohoda je velice důležitým faktorem během těhotenství a může ovlivnit i budoucí charakter dítěte.

Jak je matce, tak je dítěti

V tomto období vytváří vztah hlavně matka. Pokud je v depresi, trpí úzkostí, dítě to vnímá také. Jak je to možné? Jak doposud nenarozené dítě dokáže rozeznat pozitivní emoce matky od těch negativních? Lásku od nenávisti?

Děje se to vlivem hormonů katecholaminů, které se uvolňují při stresu. Pokud se tedy stresuje matka, stresuje se i dítě. Je důležité si uvědomit, že v komunikaci mezi matkou a dítětem hrají velkou roli biochemické mechanismy: na matčin úlek dítě reaguje kopáním, protože přes placentu pronikla vlna adrenalinu. Pokud matka jen pomyslí na zapálení cigarety, dítě je neklidné. Dokážeme si domyslet, jak katastrofický dopad má užívání drog těhotných žen na jejich potomky.

Matka může se svým nenarozeným dítětem komunikovat mnoha způsoby. Dítě reaguje na matčin hlas, na její doteky i na změnu polohy těla. V dnešní době už můžeme s jistotou říci, že plod naslouchá matčinu hlasu a citově reaguje na jeho emoční zabarvení. Velice významné jsou také doteky. Výsledky pozorování ukazují, že nedostatek doteků v prenatálním období doprovázejí potíže v sociálních kontaktech a větší problém v komunikaci. Důležitý je také zpěv. Pokud maminky svému dítěti v prenatálním období zpívají, dříve se u nich projevuje talent a kreativita.

Je prokázáno, že u nechtěných dětí dochází k potratu častěji, než u dětí chtěných. Matčin vztah k plodu je nesmírně důležitý. Je velmi podstatné, jak matka plod vnímá. Pokud se nachází v milující rodině u milujících rodičů, cítí to. Pokud je žena zahrnuta láskou, je zahrnuto láskou také dítě.

Velký vliv matky na dítě v prenatálním období je také důvodem, proč se neustále mluví o potratech. Lidé zastávají různé názory, dívají se na potraty z různých hledisek. Z náboženského hlediska je zabití plodu hřích. Avšak jak je tomu z morálního hlediska? Pokud se dítěti nedostává lásky a dostatečné péče před narozením, jaké tomu bude po jeho narození? Je na každém, jak se k této problematice postaví.

Jaká žena, takové těhotenství

Každá žena prožívá těhotenství jinak, ale pro většinu jsou první tři měsíce nejtěžší. Druhý a třetí trimestr bývá nejkrásnější, mnoho maminek v tomto období najde samu sebe a na těhotenství se dívají jako na zázrak, jimž byly obdarovány. Těhotenství je stále určitým tajemstvím. Není úplně zřejmé, do jaké míry se matka s dítětem zná, když přichází na svět. Jedno je ale jasné, devět měsíců jsou jedním tělem, jednou duší a to je spojí navěky.

Citát ruského básníka Maxima Gorkého mluví za vše: "Velká pýcha tohoto světa je dílem matek." Matky budou vždy oceňovány o trochu méně, než by si zasloužily.

ZDROJE:

Říčan, P. (2004). Cesta životem. Praha: Portál, s. r. o.

Hüther, G. (2010). Tajemství prvních devíti měsíců. Praha: Portál, s. r. o.

Gregora, M. (2004). Kniha o matce a dítěti. Praha: Grada

Špaňhelová, I. (2003). Dítě: vývoj a výchova od početí do tří let. Praha: Grada

Líbil se vám tento článek? Podělte se o něj s přáteli.

© 2019 O psychologii.cz. Všechna práva vyhrazena.