Vánoční dárek jako symbol

12. prosince 2015 19:21 | Klára Kučerová vánoce dárek

https://cz.dollarphotoclub.com

Nákupní šílenství, stres, přeplněné obchodní domy, půjčky, splátky a místo dopisů Ježíškovi seznamy předmětů z televizní reklamy. Nakonec je napečeno, uklizeno. Nastává Štědrý večer. Aspoň nyní by mělo několikatýdenní běsnění ustoupit klidu a pohodě, kterou si plnými doušky vychutnáme s těmi nejbližšími. Stromek, dárky a rodina by mohly být připomínkou našeho dětství, bezstarostnosti a rozzářených očí. Alespoň na chvilku by z tohoto večera mohl být svátek a Vánoce jako z Ladových obrázků. Jenže… Místo toho, abychom mysleli na pohodu a sounáležitost, nám jde v první řadě o to, aby Štědrý večer byl dokonalý. Dokonalá štědrovečerní tabule, více než deset druhů cukroví, pod stromkem dokonale zabalené dárky a již předem naše jasná představa správné reakce obdarovaných při vybalování dárků.

Dárek

Darem bývá označováno cosi tajemného, upozorňuje na něj obal, který ho současně zakrývá a stupňuje tak napětí, které je s dárkem spojené. Je to symbol, který nám ukazuje hodnotu vztahu. Zatímco jsme se jako malí ve víře v Ježíška na dárky netrpělivě vrhali, škubali stužky a strhávali ozdobný papír s vánočním motivem, v okamžiku kdy je nyní v dospělosti dárek od nás rozbalován, s velkým napětím očekáváme, jestli se bude dotyčnému líbit.

Dárky z lásky

Nejkrásnější je, když dává dárek ten, kdo má obdarovaného opravdu rád. To poznáte většinou tak, že z něj máte opravdu radost. Nejen proto, kdo vám ho nadělil, ale i proto, že je to něco, co si přejete, co se vám líbí a co vás bude provázet možná každý den. Dárek z lásky o dárci prozrazuje, že ho ten druhý zajímá a zná jeho slabosti i tajná přání, vkus, oblíbený umělecký směr, literární žánr, barvu, chuť… Že když je s ním, dokáže opravdu naslouchat, co ten druhý sděluje. A nejen verbálně. Že respektuje jeho názory, koníčky a že ho podporuje v tom, co dělá a co ho zajímá.

Dárky výchovné

Dárky výchovné mohou být také trochu z lásky, ale často mívají navíc ještě podmínku. Je v nich obsažený nesouhlas s něčím, co obdarovaný dělá nebo nedělá a někdy ho až vyzývají ke změně. I když někdy nemusí udělat radost, přinášejí alespoň sdělení, že i tak jeden člověk myslel na druhého a snaží se mu dát cosi najevo.

Ke klasickým dárkům tohoto typu patří například nejrůznější hobby pomůcky. Třeba zahradnické nůžky pro dědečka, jež mu mají sdělit, že nemusí pořád jen sedět u televize. Nebo pastelové křídy pro babičku, která kdysi krásně malovala, ale teď tráví čas především v kuchyni nebo pokusům o organizování cizího času.

Jak potěšit druhé a zároveň se nezruinovat

Výzkumníci došli k závěru, že je dobré mít při výběru dárků na paměti tyto informace:

  • Než se pustíte do samotného nakupování, stanovte si konkrétní limity – kolik dárků komu pořídíte, případně kolik investujete do jednoho člena rodiny.
  • Máte-li omezené prostředky, dejte dárky především dětem.
  • Neplýtvejte financemi za zbytečnosti, v rámci rodiny se složte na jeden větší dárek.
  • Nakupujte s předstihem a průběžně, kdykoliv narazíte na vhodný dárek. Nezapomeňte si dělat seznam.
  • Vyvarujte se koupi neosobních dárků, do výběru vložte vlastní invenci a nápad. Úspěch mívají například zážitkové dárky, které odpovídají zájmům obdarovaného.
  • Neutraťte víc, než si můžete dovolit. Štědrý den je jen jeden v roce a bylo by zbytečné dělat si hlavu s půjčkou a jejím následným splacením.

Milí čtenáři, přeji vám klidné, spokojené a radostně prožité vánoční svátky. S akceptací všeho spáleného cukroví i politých ubrusů. Přeji vám, ať dokážete nejen Vánoce prožívat jako děti a ať si něco ze své dětské duše nesete denně s sebou a ať každý den vnímáte jako dar s nesrovnatelně větší hodnotou než teplé ponožky nebo vodu po holení, kterou najdete pod vánočním stromkem.

ZDROJE:

ADLEROVÁ, I. (2008). Když dárky promlouvají, Psychologie dnes č.12/2008
RIEGEL, K. (2007). Ekonomická psychologie. Praha: Grada

Líbil se vám tento článek? Podělte se o něj s přáteli.

© 2019 O psychologii.cz. Všechna práva vyhrazena.