Vedro a lidé s demencí

5. srpna 2015 21:15 | MUDr. Helena Kučerová Alzheimerova choroba demence paměť poruchy paměti dehydratace

https://cz.dollarphotoclub.com

V posledních dnech zažíváme v naší republice tropické teploty, které mnohdy dosahují až rekordních hodnot vysoko nad 30 stupňů Celsia. V těchto vedrech trpí celá příroda, rostliny, živočichové i lidská populace. Nejvíce jsou ohroženi ti nejslabší: malé děti a nemocní a staří lidé. Děti snáze ohlídáme, ale na co myslet u dementního dědečka nebo babičky?

V horkých dnech je třeba více pít. To se všeobecně ví. Přitom pod pojmem „pít“ máme na mysli nealkoholické nápoje. Alkohol, který je vždycky rizikový, ve vedru může být přímo zhoubný a nejednou může být i spoluviníkem úmrtí, zejména v kombinaci s náhlým skokem do studené vody. Někdo má možná dojem, že dobře vychlazeným pivem se sám zchladí, ale účinek je právě opačný. Jako vhodné tekutiny v horkém počasí jsou především neslazené minerálky, různé džusy, čaje a také mléko a polévky.

V tomto příspěvku bych ráda upozornila na to, že máme mezi sebou také občany staré, z nichž mnozí (a čím dále častěji) jsou postiženi demencí. Demencí je několik druhů, známá je např. Alzheimerova demence, ale v této souvislosti není důležité, o jaký typ se jedná. Jedním z hlavních příznaků demence jsou poruchy paměti, a to zejména paměti nové. Pacient si tedy obtížně pamatuje nové věci, i když na dávné zážitky si může pamatovat dobře, zejména v počátečních stádiích. Porucha novopaměti dosahuje někdy takového stupně, že pacient ihned zapomene, co se mu řekne. Pro zdravé lidi je to obvykle těžko představitelné, takže si neuvědomují, že např. dědeček, který celý život byl oporou rodiny, není schopen si ani pár minut zapamatovat, že se má napít.

V praxi to tedy často vypadá tak, že příbuzní, kteří se o dědečka velmi obětavě starají, postaví mu vedle křesla nebo postele sklenici s minerálkou nebo hrnek s čajem, řeknou mu, aby se každou chvíli napil, a jdou po své práci. Jenže dědeček to za chvíli, někdy i za pár vteřin zapomene, a nenapije se. U těžších demencí pak ani neví, na co sklenice nebo hrnek na stolku je. Může se proto stát, že pacient sice má tekutiny doslova na dosah ruky, ale celé hodiny se nenapije a může se proto dehydratovat. Také je třeba myslet na to, že vedro zhoršuje soustředění a pozornost i u lidí mladých a zdravých a že tedy dementní pacient, který někdy mívá docela „světlé“ chvilky, má v těchto extrémních podmínkách také horší duševní výkon.

Je proto třeba neustále mít na mysli, že máme v péči člověka, který má poruchu paměti, a že tudíž po něm nemůžeme chtít, aby si něco pamatoval. Nemůžeme se tedy spolehnout na to, že když mu něco řekneme, tak to bude vědět. Naopak, můžeme si být téměř jisti, že mu můžeme něco říkat třeba i třikrát, a on to stejně vědět nebude. Možná to vypadá, že to přeháním a že to zdůrazňuji zbytečně, ale ve své praxi jsem se s tím mnohokrát setkala.

Vzhledem k tomu, že nedostatek tekutin v horkém počasí může být pro zmíněného pacienta skutečně nebezpečný, je třeba ho doslova systematicky napájet. To znamená každou chvíli za ním zajít a dát mu do ruky sklenici s pitím, říct mu, aby se napil, neodejít, ale počkat než udělá několik hltů (mohl by totiž zapomenout, že má pít), postavit sklenici na stolek a celý úkon po chvíli zase opakovat. Péče je to tedy opravdu náročná, ale jedině taková má smysl.

Dehydratace, tedy odvodnění organismu, u starých lidí může mít opravdu vážné následky. Jednak se zahustí krev a může dojít k poruchám oběhového systému, a jednak může být špatně prokrvený mozek a může propuknout tak zvaný stav zmatenosti. To je stav velmi vážný, kdy nemocný má porušené vědomí, je neklidný a obvykle má i různé halucinace, podle kterých jedná. Tyto stavy se objevují zejména v noci, kdy pacient nespí, pobíhá po bytě, neví kde je a nechápe situaci, takže může i vyběhnout z domu a ztratit se. Může také někam spadnout a ublížit si. V těchto situacích je vždy třeba volat lékaře.

Mysleme tedy proto v tomto nadměrně teplém počasí na všechny, kterým je hůře než nám zdravým, kterým je pouze horko. Mysleme také na naše děti a domácí mazlíčky, které máme chránit před přímým sluncem a nenechávat je v uzavřeném autě. Mysleme i na další živočichy a rostliny, které v tomto vedru strádají, a dopřejme jim dostatek vody. Možná právě tím si uvědomíme, jak stále více je voda cenná a jak velmi důležitá je také péče o naše životní prostředí. Ale to už by byla jiná kapitola.

Co všechno se ještě musí stát, než lidé pochopí.

MUDr. Helena Kučerová, HonDG.

Líbil se vám tento článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivo Koumes / 6. října 2015 11:34

Autorka napsala o demenci knihu, je to jedna z nejlepších odborníků na toto téma v ČR.

Ivo Koumes / 6. října 2015 11:34

Autorka napsala o demenci knihu, je to jedna z nejlepších odborníků na toto téma v ČR.

© 2019 O psychologii.cz. Všechna práva vyhrazena.