Sourozenecké konstelace - prvorozené dítě

27. března 2015 19:29 | Mgr. Andrea Matysková konstelace perfekcionismus prvorozenost

http://www.freeimages.com/photo/1225747

Prvorozené nemůžete přehlédnout! Dle pořadí, ve kterém se dítě do rodiny narodí, se učí přizpůsobovat jedno druhému, dělit se, hádat se, přátelit se, bojovat proti sobě nebo se ctít. Dítě se tímto přirozeným způsobem učí přijmout svou pozici.

Prvorozené nemůžete přehlédnout. Právě prvorození jsou lidmi, které bez přestání něco žene k těm nejvyšším cílům v jejich oboru. Proč jsou právě prvorození tak cílevědomí a snaživí? Samozřejmě za to mohou rodiče. K dítěti se chovají značně ambivalentně – na jednu stranu jsou úzkostliví a opatrní, na straně druhé bývají přísní a nároční tak, jak už se ke svým dalším dětem nikdy nebudou. A tady získávají prvorození svou převahu nad dalšími sourozenci. Rysem prvorozených je potřeba vědět, co a kdy se bude dít, potřebují mít vše dobře zorganizováno a pod kontrolou. Pokud potkáte člověka, který chce dělat druhým radost, pečovat o ně a obětovat se, je to klasický příklad nejstaršího sourozence. Možná proto inklinují k humanitním oborům, kvůli jejich srdečnosti, přitom dokáží být tak tvrdí a neúprosní, že potřebují být řediteli všeho.

Prvorozenost má nesporné výhody. Vše, co dítě udělá, je pro otce a matku poprvé, jedná se o velkou událost. Zde právě jedinec získává sebevědomí, ví, že ho jeho okolí bere vážně a není tedy divu, že často získávají vedoucí postavení. Jsou schopni se velmi dobře soustředit, obrněni trpělivostí jsou systematičtí a velmi svědomití. Jsou opatrnější než jejich sourozenci a mají úctu k zákonům a nařízením.

Co nejčastěji nejstarší sourozenec slýchá od rodičů? „Podívej, já vím, že se tvoji sourozenci chovají hloupě, ale jsou mladší, nemají ještě rozum.“ Vypadá to, že být dospělým je hlavním zaměstnáním nejstaršího. Zde pro rodiče Leman (1997) zdůrazňuje jednu důležitou věc: nenuťte své starší děti, aby hlídaly ty mladší. I tak očekáváte od prvorozených příliš mnoho.

Pár tipů pro prvorozené:

  • jste známi tím, že pokládáte příliš otázek a chcete znát moc podrobností. Přestaňte se za to omlouvat! Jedná se o znak vůdce, který vyhodnocuje nastalou situaci a díky informacím dělá logické kroky, které vedou k vyřešení problému;
  • vychutnávejte si život po menších kouscích, necháte se vtáhnout do mnoha věcí najednou (organizací, projektů, studia, ..) a nemáte čas sami na sebe;
  • vykašlete se na ten perfekcionismus, který vám vštěpují rodiče, opravdu nemusíte být dokonalí úplně ve všem;
  • jste spíše obezřetné typy, nenechejte se do ničeho vmanipulovat a klidně si dejte svůj čas na rozmyšlenou;
  • naučte se konečně říkat „NE“.

ZDROJE:

Leman, K., (1997). Sourozenecké konstelace. Praha:Portál.
Prekopová, J., (2009). Prvorozené dítě. Praha:Portál.

Líbil se vám tento článek? Podělte se o něj s přáteli.

© 2019 O psychologii.cz. Všechna práva vyhrazena.