O trochu šťastnější život #2

15. února 2015 20:20 | Zuzana Janáčková štěstí pozitivní psychologie aktivně-konstruktivní reagování

http://www.freeimages.com/photo/1439194

Některé věci si za peníze nekoupíme. Štěstí patří mezi těch pár vyvolených, o kterých se to říká. Není to sice úplně pravda, ale o tom až jindy. Teď se zaměříme na to, jak trochu toho štěstí získat.

Možnosti jsou skoro nekonečné. Každý zná jiný „zaručený recept“ na štěstí. Proto se obracím k pozitivní psychologii, což je věda zabývající se kromě jiného právě štěstím. Nejen, že pozitivní psychologové hledají možnosti, jak štěstí měřit. Oni také hledají cesty, jak své štěstí zvýšit. V minulém článku jsme se s jednou technikou seznámili. Dnes se podíváme na dvě další.

Aktivně-konstruktivní reagování

Jelikož kvalitní mezilidské vztahy tvoří velmi důležitou součást osobního štěstí, chvíli se u nich zastavíme. Tato metoda vychází z lidské moudrosti hovořící o tom, že „sdílená radost je dvojnásobná“. V tomto případě se ale nezaměřujeme na toho, kdo radost sdílí, ale na toho, kdo radost přijímá. Na toho, kdo na radost reaguje, a hlavně na to jak reaguje.

Na chvíli se zamyslete, jak běžně reagujete, když se dozvíte dobré zprávy. Když vám kamarád (rodič, partner) oznámí, že ho v práci povýší. Reagujete vůbec nějak? Nebo jen krátce pogratulujete a měníte téma podle sebe? Nebo kladné zprávy rovnou měníte v negativní (lepší místo znamená víc práce a víc stresu)?

Aktivně-konstruktivní typ reakce je ten, kdy na dobré zprávy odpovídáme pozitivně, se zájmem a entuziasmem. Opravdu prožíváme dobré zprávy a zajímáme se o další detaily. Cílem samozřejmě není nadšení hrát. Důležité je uvědomit si vlastní typickou reakci a postupně ji podle vlastních možností měnit k lepšímu. Krůček po krůčku.

Silné stránky osobnosti

Obecně platí, že je lepší věnovat se tomu, v čem vynikáme, než tomu, v čem jsme průměrní. Tento postřeh našel své uplatnění i při hledání štěstí a spokojenosti. Postup je jednoduchý: odhalit své silné stránky a zaměřit se na jejich rozvíjení.

Zjištění silných stránek

Při hledání našich silných stránek se můžeme vydat několika směry. Například můžeme vyplnit dotazník silných stránek osobnosti (Slezáčková, 2012, s. 97-100). Pokud nemáme knihu po ruce, stačí se na chvíli zamyslet a vrátit se do dětství k činnostem, které nám šly „samy od sebe“. Zavzpomínat, jakou roli jsme hráli v kolektivu – šašek, vrba, vůdce.

Stejně tak se můžeme hlouběji podívat na současnost. Ve kterých věcech jste lepší než ostatní? Co na vás přátelé oceňují? Které činnosti vás nabíjí? Jaké byste si zvolili povolání, kdyby nezáleželo na penězích? Stačí několik upřímných chvil přemýšlení a vzpomínání a odpovědi máme na světě.

Rozvíjení silných stránek

Teď konečně přichází ta zajímavější část – rozvíjení svých silných stránek. Není potřeba sestavit si nabitý denní plán, kdy se budete postupně věnovat všem. Stačí si vybrat dvě, tři vlastnosti, na které se chcete zaměřit.

Pak už jen najít takové činnosti, ve kterých své přednosti uplatníte. A opět stačí drobné změny. Jste zvídaví? Zjistěte si něco o oblasti, o které nic nevíte. Jste odvážní? Zkuste jídlo, které jste nikdy nejedli. Jste aktivní? Nepoužívejte výtah a choďte po schodech. Možností je nekonečně a fantazii se meze nekladou.

ZDROJE:

Hefferon, K. and Boniwell, I. (2011). Positive Psychology: Theory, Research and Applications. Berkshire, UK: McGraw-Hill Education.
Slezáčková, A. (2012). Průvodce pozitivní psychologií: nové přístupy, aktuální poznatky, praktické aplikace. Praha: Grada.

Líbil se vám tento článek? Podělte se o něj s přáteli.

© 2019 O psychologii.cz. Všechna práva vyhrazena.