Nyktofobie - strach ze tmy

1. února 2015 20:52 | Renáta Mikulová úzkost nyktofobie

http://www.freeimages.com/photo/1445989

Bojíte se chodit z práce ve tmě sami domů? Pokud ano, jedná se o zcela přirozený strach o vaši osobu. Co když se ale tento strach rozšíří a bojíte se ve vlastním bytě nebo ve své posteli, které jsou symboly bezpečí?

Chorobný strach z noční tmy nebo ze tmy vůbec zvaný nyktofobie patří mezi méně frekventované fobie. Přestože není tato úzkostná porucha tak častá, tak osobě, která jí trpí,velice zasahuje do života. Pojmu nyktofobie předcházel původní název a tím byla achluofobie, tedy strach ze tmy. V některých případech je nyktofobie kombinována s hypnofobií – strachem z usnutí. Je zde velice důležité, kdy jde o normální strach a kdy se obavy staly fobií.

Strach, který nemají jen děti

Pokud se bojíme v noci jít sami po ulici, bojíme se, že by nás někdo mohl přepadnout, jedná se o zcela přirozený strach o naši osobu, který máme díky evoluci daný. Ovšem v momentě, kdy se lidé bojí ve vlastním bytě, při usínání ve své posteli, kde by se měli cítit naprosto uvolněně a bezpečně, se již může jednat o fobii. Zvláště pokud se bojí neznámého útoku, mají svá „strašidla“, kvůli kterým je pro ně usínání nesnesitelným strachem.

Boj proti strašidlům

Při nyktofobii se vyvíjejí specifické projevy chování, které tuto poruchu charakterizují. Nyktofobici se snaží oddálit čas usnutí například četbou knih nebo jinou činností, díky které mohou ještě chvíli být vzhůru a oddálí tím úzkost z toho, že budou muset do tmy. Většina z nich ovšem v úplné tmě neusíná, používají totiž malé noční světélko do zásuvky, které se většinou nechává na noc v blízkosti dětské postýlky. I přesto je pro ně tento strach nesnesitelný. Dlouho po ulehnutí do postele jsou vzhůru a snaží se přivyknout si tmě.

Chvíli trvá, než začne člověk ve tmě rozeznávat obrysy nábytku a jednotlivé předměty. Během této doby je pro ně naprosto nemožné usnout. Ovšem proces usínání není při nyktofobii jediným problémem. Časem se strach přenáší i do jiných situací. Ráno po probuzení jedinec rozsvítí všechna světla v bytě, aby se na krátkou dobu uklidnil. Velká úzkost, která někdy může přejít až do panického záchvatu, může nastat i při výpadku elektrického proudu v době, kdy už je venku tma. V tomto případě je již krajně vhodné vyhledat pomoc.

Příčiny a léčba

Dosud není znám přesný původ této poruchy. Příčinou může být traumatický zážitek nebo nepříjemná situace v minulosti jedince. Další příčinou ovšem může být i naše vlastní fantazie. Právě pomocí fantazie si postupem času můžeme z obyčejného strachu, který pociťuje mnoho z nás, vytvořit naprostý horor. Ať už se u člověka nyktofobie rozvinula jakkoliv, je třeba se tohoto chorobného strachu zbavit dříve, než začne příliš zasahovat do života.

Při léčbě nyktofobie se používají dvě ověřené cesty. Těmi jsou jednak farmakoterapie a pak také psychoterapie, kde má největší úspěch kognitivně behaviorální terapie. Při léčbě farmaky se nepoužívají léky na spaní nebo na uklidnění. Na těch může snadno vzniknout závislost a místo jednoho problému by byl na světě problém další. Užívají se antidepresiva, na kterých závislost nevzniká. Účinek zpravidla nastupuje po několika týdnech a je dobré léky brát minimálně po dobu půl roku. Daleko úspěšnější je psychoterapie, kdy se jedinec s pomocí terapeuta snaží strach překonávat. Postupně odhazuje pomůcky, jako jsou již zmiňovaná noční světélka, která by nadále fobii udržovaly. Jedině tímto způsobem se jedinec může navrátit k plnohodnotnému životu.

ZDROJE:

Praško J. (2008) – Specifické fobie, Praha: Portál
Hartl P. (2004) – Stručný psychologický slovník, Praha: Portál
Praško, J. (2005). Úzkostné poruchy: klasifikace, diagnostika a léčba (Vyd. 1.). Praha: Portál.
Kennerley, H. (1998). Jak zvládat úzkostné stavy: příručka pro klinickou praxi (Vyd. 1.). Praha: Portál.

Líbil se vám tento článek? Podělte se o něj s přáteli.

© 2019 O psychologii.cz. Všechna práva vyhrazena.