Relaxační metody - seznamte se...

20. ledna 2015 21:50 | Renáta Mikulová autogenní trénink relaxace Jacobsonova progresivní relaxace

http://www.freeimages.com/photo/1288990

Recept na perfektní psychickou pohodu? Někdo by řekl, že žádný takový neexistuje, ovšem takový člověk by se mýlil. Nejenže takový recept existuje, ale dokonce není jen jeden. Pojďte se s námi podívat do světa relaxací!

Není snadné relaxovat

V dnešní společnosti se nachází mnoho osob, které se domnívají, že relaxace je věc zcela jednoduchá. Představují si totiž situaci, kdy si lehnou na gauč, zapnou si televizi a k tomu se chystají spořádat celou hromadu laskomin. To je podle nich relaxace. Ovšem tento způsob nemá s relaxací či řádným odpočinkem moc společného.

Lidé 21. století trpí celou řadou civilizačních chorob, při tom ale zdravým životním stylem mohou velice ovlivnit svoje zdraví a těmto chorobám v mnoha případech předejít. Pohyb na čerstvém vzduchu, vyvážená strava, dostatek spánku a hlavně pravidelný odpočinek a relaxace zpomalují stárnutí celého organismu a příznivě ovlivňují psychiku člověka. Četné vědecké studie dokazují, že čím dál tím více osob trpí chorobami, které jsou spojeny se stresem. Pokud se však naučíme správně relaxovat, budeme psychicky odolnější a zlepší se schopnost regenerace našeho organismu. Slovem relaxace můžeme vyjádřit hledání přirozeného stavu mysli a načerpání nové energie.

Relaxační techniky

Mezi relaxace zahrnujeme širokou škálu aktivit. Patří sem masáže, kterých je několik typů. Třeba léčebné masáže, které se užívají při rekonvalescenci pacientů, dále masáže relaxační, při kterých se používají různé esenciální oleje. Dalším typem jsou masáže regenerační, kam se dále řadí automasáže a pohotovostní masáže. Posledním typem jsou masáže kosmetické.

Kromě masáží k relaxaci slouží i Jacobsonova progresivní relaxace, která je založena na vztahu mezi napětím psychickým a svalovým s využitím principů jógy. Díky této relaxaci poznáme, kdy je naše tělo napjaté a kdy naopak uvolněné. Jde zde o pozvolné napínání jednotlivých svalů, vždy po dobu pěti vteřin. Pak nastává fáze uvolnění na 10 – 15 vteřin. Po každém tomto cvičení je nutno nevstávat rychle, naopak nechat svoji mysl zklidněnou, myslet na něco příjemného a několik okamžiků tak vyčkat.

Mezi další známé relaxace řadíme katatymně imaginativní psychoterapii a autogenní trénink. Obě tyto techniky jsou založené na představivosti naší mysli. Využívá se hodně sugesce, zaměření se na naše tělo a přesměrování toku myšlenek.

Jak správně relaxovat

Je ovšem také nezbytně důležité vědět, jak a kdy relaxovat. Proto je před začátkem cvičení dobré si naplánovat, kdy a kde se cvičení bude odehrávat. Toto cvičení je pak vhodné opakovat každý den, alespoň chvíli, aby se tak stalo součástí našeho denního režimu. K relaxaci je vhodné, až téměř nezbytné, si vybrat klidné místo, kde nebude žádný ruch. Také bychom měli brát ohledy na naše tělesné potřeby, tedy necvičit úplně na lačno nebo krátce po hlavním jídle, neměli bychom cvičit v místnosti, kde je nevhodná teplota, osvětlení či vzduch. Zkrátka je nutné před relaxací o ní nejdříve popřemýšlet. Dá se tak předejít počátečním nezdarům.

Závěrem nutno snad jen říci, že při relaxaci bychom se neměli zaobírat tím, jestli danou techniku ovládáme či jestli ji provádíme zcela správně. Je třeba se soustředit pouze na náš dech a na to, jak jsme postupně klidnější a vyrovnanější. Trénování relaxačních technik je běh na dlouho trať, který nás ovšem již po krátké chvíli začne bohatě odměňovat. Jak říká Zlaté učení: „Nestačí udržovat vnější čistotu. Pravidelná vnitřní očista je stejně důležitá.“

ZDROJE:

Drotárová, E., & Drotárová, L. (2003). Relaxační metody: malá encyklopedie. (1. vyd.) Praha: Epocha.
Hartl P. (2004) – Stručný psychologický slovník, Praha: Portál
Stackeová, D. (2011). Relaxační techniky ve sportu: autogenní trénink, dechová cvičení, svalová relaxace. (1. vyd.) Praha: Grada.
Tulku, T. (1998). Tibetská léčebná relaxace Kum Nye: metoda oživení těla a mysli. (Vyd. 1.) Praha: Alternativa.

Líbil se vám tento článek? Podělte se o něj s přáteli.

© 2019 O psychologii.cz. Všechna práva vyhrazena.